Murek – element małej architektury ogrodowej i praktyczne urozmaicenie terenu

Murek – element małej architektury ogrodowej i praktyczne urozmaicenie terenu

Mała architektura ogrodowa to szerokie pojęcie. Terminologia ta obejmuje niemal wszystkie elementy oraz konstrukcje, które występują na działce – począwszy od altanek, pergoli i masywnych donic, a skończywszy na skarpach, obrzeżach rabat, wodotryskach czy nawet murkach. Te ostatnie pełnią wiele funkcji, bo nie dość, że mogą być dekoracją zieleńca, to także odgrywają rolę praktycznego uzupełnienia aranżacji. Co warto o nich wiedzieć?

Murek w ogrodzie – jak wykorzystać?

Murki ogrodowe to wszechstronne rozwiązania mające wiele zastosowań. Można je wykorzystać jako wyraźną wizualną granicę oddzielającą poszczególne fragmenty parceli, umocnienie skarpy, zabezpieczenie przed osuwaniem się gruntu czy efektowną ozdobę zieleńca. To narzędzia często stosowane jako murki oporowe, alternatywy służące do wyróżnienia pagórkowatego terenu lub urozmaicenie płaskiego gruntu, którego widok pozbawiony jest oryginalności. Mogą zamienić się w meble ogrodowe, dekoracyjną zasłonę ukrywającą niezbyt atrakcyjne części posesji czy rabaty.

murek w ogrodzie

 
Jaki materiał na murek wybrać?

Murek w ogrodzie może być tworzony z przeróżnych materiałów, zaczynając od szlachetnych gatunków kamienia, takiego jak granit, kwarcyt lub piaskowiec, poprzez chropowatą cegłę, a kończąc na gotowych elementach betonowych typu bloczki betonowe, pustaki czy minerały. Rodzaj wybieranego surowca najlepiej uzależnić od dwóch czynników; charakteru posesji, a także przeznaczenia konstrukcji. W przypadku lekkich elementów idealnym rozwiązaniem będą bloczki Gardenit czy pustaki Galant z serii Uni Split od Bruk-Bet, które podkreślą klasyczny czy rustykalny rys przestrzeni. Jest to bogata, inspirująca kolekcja o różnych wymiarach elementów. Wygląd inspirowany strukturą łamanych skał okruchowych ukazuję subtelne postarzenie elementów wykończonych techniką Antic. Alternatywnym pomysłem są także ażurowe gazony. Do ich stawiania nie trzeba zaprawy, dlatego nadadzą się do tzw. suchych murów. Ich częste zastosowanie to budowle ogrodowe porośnięte roślinnością jak wiszące ogrody, kwitnące stoki, piramidy czy kaskady.