Palisada – wysoka czy niska? Okrągła czy kwadratowa? Poznaj rodzaje palisad

Palisada – wysoka czy niska? Okrągła czy kwadratowa? Poznaj rodzaje palisad

Elementy małej architektury w ogrodzie to nie tylko murki, huśtawki i wszelkiego rodzaju akcesoria dopełniające aranżację zieleni. To też rozwiązania takie jak palisady, które pełnią zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Ich różnorodność może jednak rodzić dylematy, dlatego sprawdź, jakie są rodzaje palisad i jak wybrać tę odpowiednią.

Do czego przyda się palisada?

Palisady to swoisty rodzaj ogrodzenia, który ma ogromny wpływ na ostateczny kształt ogrodu. Jedną z ich kluczowych funkcji jest możliwość podziału stref; oddzielenie trawnika od kwitnących rabat i drzew owocowych czy wytyczenie granic tarasu, ścieżek lub przestrzeni wokół krzewów. Mogą również posłużyć do umocnienia skarpy i zabezpieczenia przed osuwaniem się ziemi,  albo stać się obrzeżem schodów lub trawników. Stabilizują krawędzie nawierzchni z kostki brukowej i są narzędziem łączącym różne poziomy na działce. Jednak poza ogromem użytecznych zastosowań to elementy, które odgrywają rolę estetyczną i pozytywnie wpływają na wygląd całej posesji. Palisada może służyć też jako rabata kwiatowa czy kwietnik. Palisada wysoka, niska, owalna czy ta o nieregularnym kształcie urozmaici przestrzeń i przesądzi o jej harmonijnym wykończeniu.

palisady jako obrzeże schodów

Jaki materiał na palisady?

Mała architektura ogrodowa oferuje szereg możliwości – począwszy od ciekawych kształtów, a skończywszy na najważniejszym, czyli różnorakich materiałach. Jakie są więc rodzaje palisad? Te najbardziej naturalne to palisady drewniane. Doskonale podkreślą charakter zieleńca, jednak z uwagi na mniejszą wytrzymałość na czynniki pogodowe wymagają regularnej konserwacji. Niska odporność wyróżnia także palisady plastikowe, które mimo tego że są tańsze, to nie sprostają próbie czasu. Szybko ulegną zniszczeniu, szczególnie na skutek urazów mechanicznych. Pod kątem użyteczności i popularności zdecydowanie przewyższa je palisada betonowa. Takie palisady są trwałe, niepodatne na negatywne działanie aury (mróz, deszcz, promieniowanie UV), a także stylistycznie uniwersalne. Stanowią ciekawe uzupełnienie ogrodu i mogą imitować naturalne materiały. To nie tylko szare wariacje na temat betonu w rozwiązaniu Novator® od Bruk-Bet, lecz także warianty ściany Abakus, palisady ogrodowe Uni Split® i Trawertyn do złudzenia przypominające szlachetne kamienie czy alternatywy Akacja imitujące drewniane bale.